X
تبلیغات
دفاع مقدس

دفاع مقدس
 
قالب وبلاگ
طراح قالب

 جوانان و نوجوانان دانش آموز در پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس نقش برجسته و تعیین کننده ای داشته و با طلایه داری در جبهه ها و تقدیم بیش از 36000 شهید و هزاران جانباز و آزاده در طول دوران جنگ تحمیلی دین خود را به اسلام و انقلاب اسلامی به خوبی ادا نمودند.که سه مورد اساسی از حضور جوانان دلیر کشورمان که در جنگ بوده اند شرح داده می شود.

۱-حضور پرشور در جبهه‌هاى جنگ:

برابر آمار، پرشورترین حضور در جبهه‌هاى جنگ از آن دانش‌آموزان بوده است.
طى سال‌هاى 59 تا 66، تعداد 366697 نفر از این عزیزان در جبهه‌هاى جنگ حضور یافته از این میان 17296 تن به شهادت رسیدند.
تقدیم 2328 نفر جانباز، 1110 نفر آزاده و 2063 نفر مفقودالاثر به آستان انقلاب اسلامى بخش دیگرى از این حضور حماسى دانش‌آموزان در حماسه 8 سال دفاع مقدس بود.
خاطرات حضور نوجوانان 13 ساله در جبهه‌هاى جنگ، هنوز از ذهن‌ها زدوده نشده است، صحنه‌هایى که دیدنش موجى از نشاط و شوق حضور در جبهه‌هاى جنگ را در سایرین به وجود مى‌آورد و افتخار و تجلیل عمومى را نثار ایشان مى‌کرد.
خاطرات مربوط به کسانى که با دستکارى در شناسنامه‌هاى خود و جعل امضاى والدین، خود را به خطوط مقدم نیرو مى‌رساندند هنوز شهره در جهان است و جهان به این روحیه عظیم جوانان و نوجوانان ایران باید غبطه ابدى بخورد.

۲-حضور فعال در پایگاه‌هاى مقاومت:

حضور در جبهه‌ تنها وظیفه دانش‌آموزان نبود بلکه آنان این مسئولیت سنگین را نیز به دوش خود احساس‌مى‌کردند که عقبه نیروهاى خودى را که عبارت از پایگاه‌هاى مقاومت بود، نیز تقویت نمایند. از این رو تقویت این پایگاه‌ها در دستور کار شرعى - ملى این عزیزان قرار داشت و هنوز خاطرات گشت‌هاى شبانه و برقرارى ایستگاه‌هاى بازرسى که با هدف تعمیق امنیت شهروندان صورت مى‌گرفت در ذهن‌ها باقى مانده است. گشت‌هایى که در آن حضور نوجوانان در کنار پدران میانسال افتخارآمیز بود و دیدن آن صحنه‌ها، موجى از شعف و شور‌ را بر دل‌ها جارى مى‌ساخت.

۳-حضور جدى و موفق در سنگر تحصیل:

دانش‌آموزان شریف ایران در کنار آن که جنگ را به فرموده امام عزیزشان در راس همه امور مى‌دانستند اما از رسالت و تکلیف آموزش و علم اندوزى نیز غفلت نکردند. آنان به تحصیل و حضور در جبهه‌ به عنوان دو تکلیف مقدس مى‌نگریستند که باید در کنار هم بدان عمل مى‌شد. در شرایط انتخاب، سنگر جبهه‌ را به سنگر مدرسه ترجیح مى‌دادند اما هیچ‌گاه از وظیفه اول و اصلى خود که آموزش و تحصیل بود غفلت نمى‌کردند و چه بسیار دانش‌آموزانى که در خطوط جبهه نیز به ادامه تحصیل مى‌پرداختند. این تلاش‌ و حضور جامع، از دانش‌آموزان قدرتى مرجع و مدبر ساخت تا همگان به دوراندیشى و جامع‌نگرى ایشان ایمان آورده و بر خویش ببالند که فرزندانى دارند که به همه امور، با نگاه عمیق مى‌نگرند.
حضور فعال در عرصه تدارکات‌ جمع‌آورى کمک‌هاى مردمی، اختصاص کمک مالى و مادى به رزمندگان اسلام و حتى ایجاد ارتباط روحى و مکتوب با رزمندگان، بخش دیگرى از اقداماتى بود که دانش‌آموزان شریف در طول 8 سال دفاع مقدس به آن دست مى‌زدند.

سخنرانی امام در مورد جوانان در تاریخ ۱۵/۰۹/۱۳۵۹

ناریخ اسلام جز یک برهه ازصدر  اسلام ،جوانانی مثل جوان های ایران ما سراغ ندارند. وملتی مثل ملت ایران درتاریخ ثبت نشده است.شما درکجای تاریخ –جز یک برهه در صدر اسلام آن هم نه یه طوروسیع بلکه به طور محدود - سراغ دارید که جوانان یک کشور اینطور  عاشق دفاع از کشور خودشان باشند ؟ واینطورملت ،همه باهم یک صدادنبال پیروزی ارتش وسپاه پاسداران وسایر قوای مسلحه باشند؟وکجا دیدیدکه عاشقانه دنبال شهادت باشند؟ من به این چهره های نورانی وبشاش شما ، وبه این گریه های شوق شما حسرت می برم .

روز نوجوان 

8 آبان ماه سالروز شهادت شهيد محمد حسين فهميده به عنوان روز نوجوان نامگذاري شده است. اين در حالي است که هفته آتي مصادف با سالروز تسخير لانه جاسوسي نيز به نام روز دانش آموز عنوان گرفته است. اين رويدادها بهانه اي براي تجليل و يادآوري رشادت ها و حماسه هاي اين عزيزان در طول سال هاي دفاع مقدس مي باشد، قشر بزرگي که به همراه معلمان خود، بزرگترين قشر جامعه (جمعيت فرهنگي کشور) را شامل مي شوند. به همين مناسبت تحليل زير را تقديم حضورتان مي کنيم که به بيان نقش دانش آموزان و معلمان در عرصه دفاع مقدس مي پردازد؛
    عرصه آموزش و پرورش با مجموعه توانايي ها و توانمندي هايش و حجم عظيم از نيروي انساني پرشور، با نشاط، با انگيزه و تواناي خود، ذخيره اي بزرگ و پايان ناپذيري براي هر حرکت ملي و عمومي محسوب مي شود.
    اين توانايي بزرگ در طول ساليان متمادي به امداد حرکت هاي اجتماعي آمده و در برهه هاي مختلف توانسته است معجزه ها خلق نمايد. اين قدرت و انرژي آنگاه به اوج کارايي و اثرگذاري خود مي رسد که آن حرکت اجتماعي از صبغه ديني و مذهبي برخوردار باشد. آنگاه است که توانايي مادي با انگيزه هاي مقدس و روحاني، به جمع هم تشکيل قدرتي شکست ناپذير، بيکرانه و حماسه ساز را مي دهد. نمونه چنين رويدادي، 22 سال پيش رخ داد. دشمني قسم خورده به نيت غارت ايران زمين، تجاوزي همه جانبه را آغاز کرد بدان اميد که خاک گوهر خيز ميهنمان را به اسم ستوران خود در نوردد و ناموس و ثروت اين ملک را به تاراج برد.

 

روز 8آبان ماه  هر سال را به یاد حماسه آفرینی نوجوان شهید، محمدحسین فهمیده، شهید 13 ساله ای که امام خمینی(ره) او را رهبر خود نامید به نام روز نوجوان و روز بسیج دانش آموزی گرامی می داریم . ولی در این میان سال های دفاع مقدس ما نوجوانان زیادی را به خود دیده که فداکاری هر کدام جای تامل دارد و...
وصیت‌نامه یک شهید 16ساله

پیرامون زندگی نامه کوتاه و پربار شهید فهمیده بارها گفته ایم و شنیده ایم . حماسه آفرینی اش را سینه به سینه برای یکدیگر تعریف کرده ایم هر چند که هنوز هم ابعاد ناشناخته ای در نیت الهی وعمل خدا جویانه این شهید گران قدر از لحظه ورود به جبهه تا شهادتش وجود دارد که جای بسی تحقیق و سخن است.

 ولی در این میان سال های دفاع مقدس ما نوجوانان زیادی را به خود دیده که فداکاری هر کدام جای تامل دارد و اینکه این نوجوانان با سن کم خود چه ها دیده اند که امامشان به آن ها می گوید:" شما یک شبه ره صد ساله را رفته اید". 

 


[ شنبه سیزدهم آبان 1391 ] [ 19:50 ] [ صالحی ]
.: Weblog Themes By Salehon.ir :.
درباره وبلاگ

این وبلاگ به توصیه ی استاد گرامی جناب آقای صرامی ایجاد شده است.ویادآور هشت سال دفاع مقدس جنگ تحمیلی می باشد.
آرشيو مطالب
حمایت میکنیم
امکانات وب